Yenimahalle sporcuları rekorlara koşuyor

Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü’nün Buz Pateni Milli Sporcusu Naz Arıcı, 2017 Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’nda şampiyon olarak kendi kategorisinde yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Uluslararası Buz Pateni Federasyonu’nun (ISU) Almanya’nın Oberstdorf kentinde düzenlediği yarışmada, kendi kategorisinde 14 ülkeden 22 sporcu ile yarışan Arıcı, 58.01 puan alarak yeni bir dünya rekoru kırdı ve altın madalyayı ülkemize getirdi.

Türkiye’ye böyle bir gurur yaşatan Yenimahalle Belediyesi sporcusunu tebrik eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Spora verdiğimiz desteklerin meyvesini topluyoruz. Çok mutluyuz, çok gururluyuz. Sporcumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Ülkemi yurt dışında temsil etmek bana mutluluk veriyor”

Aldığı başarıdan dolayı yaşadığı mutluluğu ve müsabakaya hazırlanma sürecini anlatan Arıcı, “Antrenörüm Timuçin Özbükücü eşliğinde haftada 25 saatin üstünde buzda, 10 saate yakın da buz dışında kondisyon, cimnastik ve dans çalıştık. Bu çalışmaların sonucunda 2017 yılında ikincisi düzenlenen Yetişkinler Türkiye Şampiyonası’nda ikinci ulusal altın madalyamı aldım. Son olarak bu sene zorluk derecesi bir üst kategoride yarıştığım kategoride bu zamana kadar yaklaşılamamış dünya rekoru olan 58.01 ile ülkeme birincilik kupasını getirdim. Ülkemi yurt dışında en başarılı şekilde milli duygularımla temsil etmek bana mutluluk veriyor. Başarımı öncelikle antrenörüm Timuçin Özbükücü’ye ve kulübüm Yenimahalle Spor Kulübü’ne borçluyum. Bu başarının en büyük destekçileri olan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sadece kendimizi rakip olarak görüyoruz”

Başarının mimarlarından olan Antrenör Timuçin Özbükücü ise rekorun dünyada şaşkınlık yarattığını söyledi.

Özbükücü, “Aldığımız bu puanla yeni bir rekor kırmış olduk. İkinci olan Finlandiyalı sporcuya 9 puan açık ara fark atmış olduk ki Finlandiya için buz pateni ülkesi diyebiliriz. Aldığımız puan senelerin deneyimli sporcularından oluşan bir üst kategorinin ikinci derecesine denk geliyor. Sadece ülkemizde değil dünyada da şaşkınlık yarattık. Koreografiyi en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek çalıştık. Yarışma sonrasında birçok spor hakemi, teknik uzmanı ve uluslararası buz pateni federasyonu yöneticileri yanımıza gelip bizi kutladı. Şimdi artık sadece Türkiye’de değil dünyada tanınıyoruz ve rakip sporcular ve antrenörleri tarafından izleniyoruz” diye konuştu.

Mühendislikten Şampiyonluğa

Aynı zamanda Elektrik-Elektronik Mühendisi olan başarılı sporcunun 2015 ISU Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması, 2016 Yetişkinler Türkiye Şampiyonası, ISU Uluslararası 2016 Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması ve 2017 Yetişkinler Türkiye Şampiyonaları’nda da birincilikleri bulunuyor.